Jak připravit psa na výstavy

Příprava psa na výstavy je proces, který vyžaduje pečlivost, trpělivost a cit pro pečlivý trénink. Ať už jste nováček nebo zkušený vystavovatel, tento průvodce vám poskytne klíčové informace pro úspěch vašeho čtyřnohého přítele ve výstavních kruzích.

1. Zdraví a kondice: Základ úspěchu
Základem pro úspěch na psích výstavách je zdravý, povahově vyrovnaný a dobře připravený pes. Kvalitní strava a dostatek pohybu jsou nezbytné pro udržení ideální tělesné kondice a kvality srsti. Investujte do kvalitního a vyváženého krmení, případně přidávejte doplňky na kvalitu srsti.

2. Socializace a výcvik
Socializace psa je nezbytná. Pes by měl být zvyklý na kontakt s cizími lidmi, ostatními psy a rušnější prostředí. To zamezí stresovým reakcím v neznámém prostředí výstavy. Zároveň je důležitý základní výcvik poslušnosti. Pes by se měl zvládnout ve výstavním kruhu předvést v pohybu, vydržet stát ve výstavním postoji a nechat se zkontrolovat rozhodčím a nereagovat na ostatní psy.

3. Specifický výcvik pro výstavy
Výcvik na výstavy – handling se zaměřuje na výstavní postoj, správný pohyb na výstavním vodítku, u malých plemen návyk na výstavní stolek a kontakt s rozhodčím.

Důležitý je pravidelný trénink, ale vše s ohledem na pohodu vašeho psa.

4. Péče o srst a vzhled
Péče o srst je důležitá. Zahrnuje pravidelné kartáčování, koupání a v případě některých plemen i profesionální úpravu nebo trimování. Zjistěte si specifika péče o srst pro vaše plemeno a připravte svého psa tak, aby na výstavě vypadal dle standartu plemene.

5. Příprava před výstavou
Bezprostředně před výstavou dbejte na celkovou pohodu psa, upravte srst a zajistěte, že má dostatek odpočinku. Přibalte vše potřebné – výstavní vodítko, vodu, misky, průkaz původu, petpassport, vstupní listy, sáčky na psí exkrementy, pamlsky a kartáč nebo hřeben na úpravu srsti, klips na číslo.

6. Atmosféra výstavy a pravidla výstavy.
Na výstavě udržujte klidný a pozitivní přístup, který se přenese i na vašeho psa.

Snažte si výstavu nastavit jako setkání s přáteli stejného plemene a výhru berte jako bonus, ne jako samozřejmost.

Nasajte výstavní atmosféru, respektujte pravidla výstavy a buďte připraveni včas u výstavního kruhu, hlídejte si časový harmonogram.

Příprava psa na výstavy je proces, který vyžaduje čas a trpělivost, ale také přináší radost z úspěchů a posílení vztahu mezi vámi a vaším psem. S náležitou přípravou a pozitivním přístupem může být každá výstava vaším společným příjemným zážitkem.

Chcete-li pomoci s přípravou, případně samotnou výstavou vašeho psího kamaráda, neváhejte se na nás obrátit. A to buď na telefonním čísle +420 731 238 906 nebo e-mailem birengok9@seznam.cz